پک آموزش کلیدهای فشار ضعیف

جامع ترین وکامل ترین فروشگاه تخصصی برق و اتوماسیون صنعتی

block
دوستان عزیز دامین اصلی  برق قدرت طرح 18 ماه  http://bargh123.ir

توجه کنید تمام دانلود ها   بصورت لینک مستقیم هست با سر عت دانلود  بالا


 اگه جای مشکلی داشتید به ما بگید  منتظر تونیم پشتیبانی از طریق


تلگرام https://telegram.me/bazger در خدمت کاربران هستیمکانال تلگرامی ما جهت عضویت      https://telegram.me/bargh18


آدرس فروشگاه =http://bargh123.shopfa.com

پک آموزش کلیدهای فشار ضعیف
برای آشنایی با قسمت‌های مختلف این نرم‌افزار اسامی آنها در زیر آورده شده است:
 
1-مقدمه

2-دسته‌بندی انواع کلید‌های فشارضعیف

3-حفاظت‌های موجود در کلید‌ها

4-کلید تیغه‌ای

5-کلید گردان

6-کلید فیوز

7-ساختمان کلی کلیدهای خودکار

8-کلید هوایی

9-کلید کامپکت

10-کلید مینیاتوری

11-کلید محافظ موتور

12-کنتاکتور یا کلید مغناطیسی

13-مزایای کنتاکتور به کلیدهای دستی

14-مشخصات فنی و عوامل موثر بر عملکرد

15-نصب و تعویض کلیدهای فشار ضعیف

16-تنظیم کلیدهای فشارضعیف

17-آشنایی با آزمایشات قبل از بهره برداری از کلید

18-تمیزکاری و سرویس کلیدها

19-آشنایی با تست دوره‌ای کلید و نحوه انجام آن

20-ایمنی
استفاده از وسیله‌ای مناسب برای قطع و وصل جریان در شبكه‌های قدرت به وجود آمدن کلید‌ها را درپی داشته است. كلیدها تنها یك وسیله ارتباط برقرار كردن بین مولدها، ترانسفورماتورها، مصرف كننده‌ها و سیم انتقال انرژی و یا جدا كردن آنها از یكدیگر نیستند، بلكه حفاظت دستگاه‌ها و ادوات و سیستم‌های الكتریكی را نیز در مقابل اضافه بار، جریان اتصال كوتاه و غیره بر عهده دارند.
 
عمدتاً این كلیدها در سطوح ولتاژ پایین‌تر از یك كیلو ولت كاربرد دارند كه می‌توان آنها را به چهار دسته اصلی تقسیم نمود:

1-كلیدهای دستی كه شامل كلید تیغه‌ای یا چاقویی، كلید پاكو یا گردان و كلید فیوز می‌شوند.

در میان كلیدهای دستی، كلیدهای تیغه‌ای یا چاقویی به علت سادگی و ارزانی، به خصوص همراه با فیوز مورد استفاده زیادی دارند. كلیدهای تیغه‌ای معمولا در مدارهای كنترل و فرمان به كار برده می‌شوند. كلیدهای گردان نیز برای جریان‌های الكتریكی كم و در حدود 100 آمپر ساخته می‌شوند و معمولاً قابل قطع در زیر بار هستند. كلید فیوز نیز برای جلوگیری از خطرات احتمالی در موقع تعویض فیوزها در شبكه فشار ضعیف كاربرد دارد.
 
2-كلیدهای خودكار كه شامل كلیدهای هوایی، كلیدهای بدنه تزریقی و كلیدهای مینیاتوری می‌باشند.

در مواردی كه حفاظت از تجهیزات مختلف نظیر تأسیسات روشنایی، سیم، كابل و ماشین‌آلات صنعتی در برابر اضافه بار، جریان اتصال كوتاه و غیره مد نظر باشد، از كلیدهای خودكار استفاده می‌شود.

ساختمان یك كلید خودكار را به طور كلی می‌توان به پنج بخش تقسیم كرد: بدنه یا قاب كلید.كنتاكت‌های كلید.مكانیزم قطع و وصل كننده كلید.جرقه‌گیر.واحد تریپ.

یكی از انواع كلیدهای خودكار، كلیدهای هوایی هستند كه دارای قدرت قطع و عمر مفید بالایی می‌باشند. كلیدهای هوایی اغلب در دو نوع ثابت و كشویی ساخته می‌شوند در كلیدهای كامپكت یا فشرده، مجموعه‌ای از رله‌های حفاظتی در یك محفظه نسبتاً كوچكی قرار گرفته‌اند. ابعاد و وزن این كلیدها نسبت به كلیدهای هوایی كمتر می‌باشد. كلیدهای مینیاتوری در حقیقت كلیدهای خودكار در اندازه‌های كوچك هستند كه تا جریان نامی 63 آمپر ساخته می‌شوند و بر اساس جریان اتصال کوتاه به کلاس‌های A،B،CوD تقسیم می‌شوند.
 
3-كلید محافظ الكتروموتور

كلید محافظ موتور یك نوع بخصوص از كلید خودكار با قطع‌كننده جریان زیاد است و می-تواند جریان شدید الكتروموتور را در زمان راه‌اندازی تحمل كند، بدون اینكه باعث قطع كلید شود. در این كلیدها، می‌تواند حفاظت‌های مختلفی نظیر اضافه‌بار، اتصال‌كوتاه، حفاظت در برابر تك فاز شدن الكتروموتور، افت ولتاژ و... در نظر گرفته شود. مشخصات این حفاظت‌ها، می‌تواند قابل تنظیم باشد. كلید محافظ موتور معمولاً برای دو جریان راه‌اندازی سبک و سنگین استفاده می‌شود.
 
4-كلید مغناطیسی یا كنتاكتور

كلید مغناطیسی نوعی از كلیدهای فشار ضعیف است كه در آن تا هنگامی كه از سیم‌پیچ الكترومغناطیسی نگهدارنده آن جریان عبور كند، بسته است و به محض قطع جریان یا ولتاژ از سیم‌پیچ نگهدارنده، كلید خود به خود باز شده و مدار را قطع می‌كند. در این حالت كنتاكت‌هایی كه قبلا باز بوده‌اند بسته و كنتاكت‌هایی كه قبلا بسته‌ بوده‌اند، باز می‌شوند. از این كنتاكت‌ها در مدارهای فرمان و قدرت استفاده می‌شود. ولتاژكار نامی كنتاكتورها وتوانایی قطع و وصل آن‌ها، نوع و محل استفاده ازكنتاكتور را مشخص می‌كند.
 
 
 
در ادامه این نرم‌افزار به مطالب مرتبط با کلید‌ها نظیر حفاظت، مشخصات،طریقه نصب،تنظیمات،بهره برداری،سرویس،تست‌های دوره‌ای و ایمنی و غیره پرداخته می‌شود.

کلید‌ها قسمت‌هایی برای حفاظت در برابر اضافه بار، اضافه ولتاژ، جریان نشتی، جریان اتصال کوتاه و غیره دارا هستند. برای یك كلید مشخصات مختلفی ارائه می‌شود كه ازاین مشخصات می‌توان به ولتاژ نامی بهره‌برداری، تعداد پل‌ها، ولتاژ نامی عایقی، حداكثر ظرفیت قطع اتصال كوتاه، استاندارد مورد استفاده در طراحی كلید، زمان تریپ و غیره اشاره کرد. طریقه نصب و یا تعویض كلیدهای فشار ضعیف، بستگی به تابلویی دارد كه كلید داخل آن نصب است. قبل از استفاده از حفاظت‌های موجود داخل یك كلید خودكار، باید مشخصات مربوط به آن حفاظت‌ها را تنظیم كنیم. این تنظیمات عمدتا شامل تنظیم منحنی‌ جریان زمان رله‌های كلید می‌شود. معمولاً قبل از بهره‌برداری و جاگذاری كلیدهای فشار ضعیف، آزمایشاتی به منظور چك كردن عملكرد كلید صورت می‌گیرد. در مدت زمان‌های محدودی بین دوره‌های زمانی بهره‌برداری، تمیزكاری و سرویس برروی كلیدهای فشارضعیف انجام می‌پذیرد. تست‌های دوره‌ای كلیدهای فشار ضعیف در مدت زمان‌های مشخص به منظور چك ‌كردن عملكرد كلید انجام می‌گیرد.
جهت خرید پک  کلیک کنید
 
 
  توضیحات پک کلیدهای فشار ضعیف
 

دانلود جزوات مهندسی برق

block

پک های آموزش برق واتوماسیون صنعتی      کلیک کنید


مجموعه کامل از جزوات مهندسی برق  جهت دانلود    کلیک کنید


با عضویت در خبرنامه ما همیشه بروز باشید.

بعد از مشترک شدن ، برای شما ایمیلی ارسال خواهد شد که در آن ایمیل یک لینک جهت تایید اشتراک خود می باشد. برای تایید اشتراک خود روی لینک کلیک کنید.

پنل کاربری

نام کاربری :
رمز عبور :
بستن!

عضویت سریع

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
بستن!